• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  
 Hodnotenie
5/5
 Kontaktujte nás 24/7

Vianoce s deťmi

  • Pridané: 28.10.2018

Vianoce s deťmi a bez stresu


Ako na predvianočný stres? Dá sa mu vyhnúť?

Bábätko plače, súrodenci sa hádajú, ryba horí na panvici, zatiaľ čo stará mama chce spievať vianočné koledy, ocko bojuje s osvetlením stromčeka a mama na balkóne celú túto atmosféru zhlboka predýchava a premýšľa, koľko darčekov ešte musí zabaliť. Práve na Vianoce, počas sviatkov lásky, dochádza v mnohých rodinách napätiu.

Dajú sa prežiť Vianoce bez stresu?

 

Pre mnohých zbožné prianie, ale často žiaľ nenaplnené. Zosúladiť prácu, rodinu, priateľov, povinnosti a slávnostnú náladu je náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Ale musí byť všetko takéto nútené a stresujúce? Odpoveď znie „Nie!“. Každý má možnosť prežiť sviatky tak, ako by chcel.

Ak sa vrátite do čias svojho detstva, vynárajú sa vám spomienky z Vianoc, no iste sa netýkajú darčekov ale oveľa viac pocitov, vôní, milej melanchólie. Možno práve v tejto túžbe a melanchólii za vlastným detstvom je zakorenený dôvod, prečo počas Vianoc tak mimoriadne citlivo reagujeme na naše okolie. Naše vlastné nároky sú často privysoké a sami sa dostávame do stresu. Všetko musí byť perfektné. Vyhláste vojnu stresu a skoncujte s ním! Zaslúžite si to.

Vianoce bez stresu s najmenšími

 

Vianoce sú pre mladú rodinu s bábätkom niečím výnimočným. Po prvýkrát v trojici. Dôležité pri prežívaní Vianoc s bábätkom je, aby prebehli prípravy bez stresu a hektiky. Nuž a musíme podotknúť, že tie „prvé-druhé“ Vianoce s malým dieťaťom budú najmä sviatkami pre vás.

Bábätko ešte nechápe zmysel Vianoc a ani darčeky nemajú preň nejaký zvláštny význam. Nebuďte veľmi sklamaní, ak sa bude najviac tešiť trblietavému a šuchotavému zvuku papiera, v ktorom budú zabalené. Vianočný stromček je pre neho kopou svietiacich gúľ, ktoré by najradšej všetky pochytalo. Pozeranie sa na ne je vedľajšie.

Aby prípravy boli čo najmenej stresujúce, je vhodné si všetko vopred naplánovať, nedávať si veľké predsavzatia a dohodnúť sa s partnerom, ako si podelíte starostlivosť o dieťatko. Práve ak sú v rodine malé deti, nemala by sa z Vianoc stať „cesta do Jeruzalema“.

Cieľom preto nie je ulahodiť všetkým a obehnúť počas sviatkov celú rodinu. Vhodnejšie je, ak prídu starí rodičia na návštevu, prípadne strávia časť sviatkov vo vašej rodine alebo vy u nich. Navyše štyrom dospelým pôjde práce pekne od ruky a povinnosti si môžete rozdeliť.

To však musí byť dobre zorganizované a dobre to dopadne len vtedy, ak sa dokážete vzdať vašej „mocenskej prevahy v domácnosti“ a dovolíte aj mame či svokre, aby vám vo vianočných prípravách pomohla. Vy sa zatiaľ môžete pokojne venovať vášmu bábätku. Ale ide to samozrejme aj úplne inak: Ako mladá rodinka (otec, mama, dieťa/deti) nemusíte mať vôbec výčitky svedomia, ak chcete stráviť Vianoce v úzkom rodinnom kruhu.

Aj malé deti prežívajú počas sviatkov stres

 
 

Prechádzka po vianočných trhoch, oslava Mikuláša, návšteva obchodov s hračkami a najmä výroky typu „o chvíľu bude chodiť Ježiško“, „ak budeš poslúchať, dostaneš na Vianoce darčeky“ vyvolávajú napätie aj u detí. Ak k tomu prirátame hektickú naháňačku rodičov, aby bolo na Vianoce všetko pekne pripravené a aby bola aj chladnička plná – toto všetko neostáva u mnohých drobcov bez stopy.

Deti sú veľmi citlivé na tieto zvláštne nálady a reagujú viac či menej podobne. Po „vzrušujúcich“ dňoch sú večer unavené, ale dostať ich do postele je umenie, v noci potom nepokojne spia. Obzvlášť citlivé deti reagujú často nevysvetliteľnou horúčkou. Ambulancie detských lekárov sú preplnené deťmi, ktoré okrem horúčky „nič iné nemajú“...

Možnosť využiť nákup darčekov z pohodlia domu z online obchodov je skvelé. Darčeky Vám až domov doručí kuriér zabalené. A deti si nevšimnú jeho príchod stači ich len dobre skryť, a ježiško je pripravený bez stresov a námahy.

Deti s takýmito reakciami trpia tzv. vianočným stresom, ktorý je zapríčinený správaním rodičov, ktorí chcú v adventnom čase pripraviť deťom až príliš veľa radosti.

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár