• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  
 Hodnotenie
5/5
 Kontaktujte nás 24/7

Starostlivosť o detskú pokožku

  • Pridané: 17.10.2018

Akú detskú kozmetiku používať?


 

S približujúcim sa pôrodom budúca mamička uvažuje aj o kozmetike pre dieťatko. Akú detskú kozmetiku použiť? Poradí modrykonik.sk, bioporadna.sk alebo niektorý mamičkovský portál?
Počas posledných dvadsať rokov akoby sa svet názorovo prevracal naruby. To, čo platilo niekoľko desaťročí, sa ukazuje ako pochybné a názory spred pol storočia sú znovu oprašované... Tak aj v starostlivosti o detskú pokožku.

Súčasné názory odborníkov
Donedávna v pôrodniciach platilo pravidlo "dieťa hneď po narodení umyť". Málokto si uvedomil, že sa tým odstraňuje prirodzený mázok tvoriaci jeho ochrannú tukovú bariéru. Ak by ho nikto nezmyl, mázok by sa prirodzene vstrebal a pokožku by osídlili mikroorganizmy z okolia podporujúce rozvoj vlastnej imunity. Aj preto vo svetle nových poznatkov Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča novorodenca okúpať najskôr po 4 až 6 hodinách po narodení...
Takže žiadna kozmetika, dokonca ani voda od prvej minúty :)
Koža novorodencov je tenšia a v prvých dňoch až 5x priepustnejšia pre cudzorodé látky ako pokožka dospelých, teda prepúšťa aj časť zložiek obsiahnutých v kozmetike. Mamičky, ktoré hľadajú vhodnú dojčenskú či detskú kozmetiku, by mali prihliadnuť na "zdravý rozum", ktorý je dnes v zhode s odbornými stanoviskami. Keď sa v roku 2003 dohodol tím európskych odborníkov na detskú dermatológiu v Londýne na optimálnych kritériách pre detskú kozmetiku, vyzeralo to, že ide proti všetkým výrobcom detskej kozmetiky.
Podľa nich nemajú detské prípravky obsahovať potenciálne toxické zložky, majú byť bez parfumov, bez konzervačných a zbytočných prísad, bez dezinfekčných zložiek. Majú udržiavať optimálnu hladinu vlhkosti pokožky a tiež by mali byť klinicky overené.

Bábätko naozaj nepotrebuje veľa

Aká je prax? Mamičky sa pri kúpe detskej kozmetiky riadia neuveriteľne nepodstatnými vecami - balením, reklamou, často vôňou alebo nie nepodstatnou cenou,... a k starostlivosti o bábätko si nakúpia množstvo zbytočností. Nekupujú podľa skutočných potrieb dieťatka, ale podľa svojich! Dieťatko im musí voňať, nie je pre ne dôležité, či mu voňavé zložky prispejú k neskorším problémom...

Mimochodom - členenie a charakteristika skutočných potrieb dieťatka sú pekne zhrnuté v dvoch článkoch Ako sa starať o pokožku dieťatka na bioporadna.sk... Mamička by mala vedieť najlepšie, čo bude potrebovať jej dieťatko. Čo by mala vedieť?


K starostlivosti o pokožku novorodenca predovšetkým to, že koža normálneho novorodenca je hladká, mäkká až zamatová. Asi po troch dňoch sa začína najmä v záhyboch a na nôžkach olupovať, neskôr i na väčších plochách, a toto olupovanie trvá až do troch týždňov. Priebeh sa individuálne líši podľa toho, či dieťatko prišlo na svet v riadnom termíne, skôr alebo bolo prenášané. Pri starostlivosti o pokožku normálneho zdravého bábätka narodeného v prirodzenom termíne nie je potrebný žiadny krém. Prenášané bábätká majú však mázok už čiastočne vstrebaný a pri pôrode šupinatú pokožku, vtedy je možné použiť ochranný krém alebo ešte lepšie olej. Podobný problém sa môže vyskytnúť aj s pokožkou nedonosených predčasne narodených detí. 
Akú kozmetiku pre novorodenca, keď je potrebná?

Kúpanie
Ak sa dieťatko počas dňa nespotilo, stačí ho kúpať 2–3x týždenne. Inak najmä mestská voda pokožku zbytočne vysušuje. Do pol roka ho stačí kúpať v čistej vode, prípadne s prídavkom jemného kúpeľového mlieka. Kúpeľové mlieko má výhodu, že pokožka dieťatka neprichádza do priameho kontaktu s koncentrovaným umývacím prostriedkom (mydlom, syndetom, gélom a pod.). Prvý mesiac takmer určite nepotrebuje žiadne mydlo! Dôsledne treba umyť zadoček a všetky záhyby, najmä miesta pod pazuchami a krkom, a tiež za ušami. 
Maz v uškách bábätka stačí odstrániť, ak sa objaví na okraji zvukovodu, všetky iné aktivity v uškách sú pri normálnom zdravom stave nevhodné. Nos mamička takisto čistí len pri objavení sa soplíka. Ani dospelí si nos, uši nečistia každý deň... Pediatri tiež radia rodičom vôbec sa nezaoberať u chlapcov do troch rokov predkožkou malého penisu. Ak vznikne v tejto oblasti zápal, lekár následne odporučí vhodný postup jeho liečby.

Zadoček a zapareniny
Po každom pokakaní odborníci odporúčajú umyť zadoček len pod tečúcou vodou. Vlhké obrúsky je dobre používať naozaj len núdzovo, napr. na cestách (obsahujú rôzne pre pokožku zbytočné látky), pri utieraní zadočka nimi (ale aj látkovou utierkou) totiž dochádza k nenápadnému vtieraniu zvyškov stolice do pokožky, a tá môže následne reagovať zápalom. 
Ak sa nemení plienka primerane často, prípadne je nekvalitná, nepriedušná (mnohé jednorázovky) alebo je dieťa zle oblečené, zvyšuje sa riziko vzniku zapareniny tiež (odborne plienkovej dermatitídy). Tomu sa dá predchádzať kvalitnými látkovými plienkami, ich vymieňaním a preventívnou starostlivosťou o pokožku, kým je zdravá. V niektorých prípadoch bývajú zapareniny tiež sprievodným javom kandidózy mamičky, ktorá ostáva v pozadí a napriek krátkodobému úspechu v hojení sa opakovane vracajú, vtedy je žiadúce riešiť problém u mamičky. Pri zvažovaní, či dojčiť alebo nie je dobré vedieť i skutočnosť, že u plne dojčených detí sa zapareniny vyskytujú až o 50% menej.

Vybrať vhodný prípravok na ošetrenie už vzniknutých zaparenín sa dá z rôznych značiek - najdôležitejšie je, aby výrobok vyhovoval pokožke dieťatka. Je možné, že bude potrebné vystriedať viacero značiek, kým nájdete ten najvhodnejší. V každom prípade je užitočné prečítať si pred kúpou zloženie. Ak je zložité a nerozumiete mu, hľadajte prípravky s jednoduchším zložením. Najlepšie - samozrejme - bez konzervantov, farbív či syntetických parfumov.

Starostlivosť o pokožku
Oleje bývajú na použitie z viacerých dôvodov vhodnejšie ako krémy či mlieka. V oleji z rastlín majú mamičky významného pomocníka. Oleje tvoria na povrchu pokožky jemný film, ktorý pomáha deťom (i dospelým) získať pocit tepelnej pohody bez obmedzovania základných funkcúí pokožky. Oleje je vždy potrebné nanášať nasledovne - najprv ich v malom množstve rozotrieť medzi dlaňami a až následne naniesť na trošku vlhkú pokožku. Nie naliať na suchú pokožku a rozotierať - môžu tak spôsobiť bezprostredne štípanie a "zakonzervovať" na niekoľko hodín stav suchosti!


Kým dieťatko nemá zapareniny, na ich prevenciu postačuje v prípade suchšej pokožky čistý dojčenský alebo detský olej , detský krém s obsahom nechtíka, prípadne pantenolu, lanolínu a pod. Krémy s obsahom zinku alebo rybej masti sú už liečebné krémy určené na podporu hojenia zaparenín. Vysušená pokožka sa po nich môže šúpať. 

Vlásky
novorodencov naozaj netreba dlho umývať. Odborníci sa zhodujú v tom, že pri normálnom vývoji stačí začať uvažovať o umývaní v 5-6 mesiaci života. Samozrejme, ak náhodou dôjde k ich znečisteniu, oplatí sa mať v rezerve jemný šampón. Ten môže pomôcť aj pri mliečnej chraste, či inom menšom probléme na pokožke.
 

Dermatitída
je spoločné označenie pre všetky zápaly kože. Niektoré sú suché, iné mokvajúce, označujú sa tak rôzne alergické prejavy na pokožke, tiež ekzémy, seborea, psoriáza,... Ich pozadie býva často zložité, odrážajúce nerovnovážny stav v organizme a riešenie patrí do rúk lekára. Podľa štatistík sa s problémami pokožky v súčasnosti rodí takmer každé druhé dieťatko. Použitie vhodnej kozmetiky môže nielen dospelému s dermatitídou, ale aj malému pacientovi priniesť počas medicínskeho riešenia pozadia problému najmä zlepšenie kvality života. Upokojujúce prípravky s nedráždivým základom a neobsahujúce žiadne parfumy vedia v mnohých prípadoch výrazne zmierniť priebeh ochorenia až do jeho vyliečenia alebo odoznenia príznakov.

 

Oblečenie ako voňavá kozmetika?
Či sa nám to páči alebo nie, s kozmetikou nepriamo súvisí aj oblečenie. Súčasťou každej tkaniny sú chtiac-nechtiac i zvyšky použitých pracích prostriedkov. Tie by mali byť vyberané buď bezparfumované (také bývajú najmä tie ekologické) alebo aspoň určené na citlivú detskú pokožku. Väčšina mamičiek si neuvedomuje, že voňavé chemické zložky z aviváží, ktoré im a okoliu príjemne voňajú, ostávajú trvale v tkanine aj po plákaní (preto oblečenie "vonia"), avšak ovplyvňujú zdravie dieťatka i dospelého tým, že sa v malom množstve priebežne dostávajú cez pokožku do organizmu. Riešenie? Namiesto aviváže je možné do posledného plákania pridať niekoľko lyžíc octu (vyprchá), trochu kyseliny citrónovej alebo 2-3 kvapky éterického oleja.

A ešte čosi... Keďže po rozotrení detského oleja na pokožke vzniká jemný film, ktorý pomáha udržať telíčku lepšie teplo, aj oblečenie môže byť "ľahšie". Najvhodnejšie sú vzdušné dojčenské a detské odevy z čistej bavlny, bez okrajov zo syntetických materiálov. Tieto okraje síce na šatôčkach pekne vyzerajú, ale detskú pokožku vlastnosťami nepotešia. Citlivé deti hneď po oblečení do odevov so syntetickým materiálom znervóznejú, sú nepokojné...
Preto v našom sortimente Disney oblečenia pre bábätká ponúkame 99% oblečenia zo 100% bavlny /prírodný materiál/.

 

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár