• 1
 • 2
 • 3
 • 4
  
 Hodnotenie
5/5
 Kontaktujte nás 24/7

Ako vybrať vhodný a kvalitný kočík?

 • Pridané: 09.05.2018

Kvalitný kočík: ako spoznať, že bude pre vaše dieťa pohodlný a bezpečný?

Bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa, to asi od detského kočíka očakávate, nie? A pravdepodobne podľa toho budete posudzovať aj jeho kvalitu. Na tomto mieste si ale musíme pripomenúť, že v prípade kočíka je to iné ako pri ostatnom tovare. Kvalitu nemožno ani vyčísliť, ani vyjadriť pomocou niekoľkých parametrov a čísel. Nie, kvalita bude spočívať aj v tom, čo od kočíka očakávate, a aké sú vaše zvyklosti. A to najdôležitejšie, čo musíte sledovať – aby bol kočík bezpečný, a aby sa v ňom vaše dieťa cítilo dobre. Snáď ani nie je potrebné zdôrazňovať, že musí byť pre dieťa dostatočne priestranný.

Než sa pustíte do vyberania, mali by ste sa s partnerom zamyslieť a zodpovedať si pár otázok – predovšetkým by vás malo zaujímať, či chcete jeden jediný kombinovaný kočík na celé detstvo, alebo hlboký a športový postupne za sebou. Ďalej by ste sa mali na základe toho, v akom teréne sa budete pohybovať, zamerať na kolesá, pruženie kočíka a jeho odolnosť. Rovnako by ste si mali spísať, aké príslušenstvo od kočíka čakáte (košík na nákup, tašku na držadlo, moskytiéru…). A na záver posledná dôležitá otázka – chcete kočík voziť autom alebo MHD? Ak áno, voľte nejaký skladný a ľahký, s ktorým sa bude dobre manipulovať. V opačnom prípade vám to prinesie veľa komplikácií.

Kočíky a bezpečnosť

Bezpečnosť kočíka by pre vás pri nákupe mala byť na prvom mieste. Ani cena, ani pohodlie, ale hlavne bezpečnosť, tá je totiž, obzvlášť pri deťoch, najdôležitejšia. Začnime trošku legislatívne. Zo zákona by ste mali pri kočíku, ktorý prešiel testami bezpečnosti, spĺňa všetky požiadavky a je zložením nezávadný, objaviť, že je dodržaná norma STN EN 1888. To je zákon, ktorý stanovuje, čo všetko musí kočík spĺňať, aby bolo povolené ho predávať. Anotáciu si môžete prečítať tu:

Norma STN EN 1888

„Táto európska norma uvádza bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na detské kočíky skonštruované na prepravu jedného alebo viac detí, každého do 15 kg a navyše 20 kg na akejkoľvek začlenenej plošine, na ktorej môže dieťa stáť. Táto norma sa nevzťahujena športové alebo hlboké kočíky, ktoré majú povahu hračiek a na vozidlá konštruované pre deti s osobitnými potrebami. Pre ďalšie funkcie výrobku sú použiteľné príslušné európske normy. „

Z nášho pohľadu by sme vám odporúčali nikdy nekupovať kočík, ktorý tejto norme nezodpovedá. Navyše by ste si mali skontrolovať systém bŕzd. Kolieska štandardne zabrzdíte pri všetkých modeloch väčšinou tie zadné, brzdy sa najčastejšie ovládajú nohami. Sú ale miesta, kde nie je praktické brzdiť nohami – kopec, schody alebo zľadovatený chodník, lepšie kočíky preto majú aj ručnú brzdu na rukoväti. To je rozhodne lepšie. Rovnako dôležitá je pri rýchlej jazde možnosť vyradiť kolesá, aby sa nehýbali. Najmä pri športových kočíkoch by nemal chýbať päťbodový bezpečnostný pás, aby dieťa z kočíka nevypadlo. Toto všetko si vyskúšajte a skontrolujte, nie je to taká samozrejmosť, za akú by ste to mohli považovať.

Kočík-na-ulici

Nosnosť kočíka vo vzťahu ku hmotnosti dieťaťa

Nosnosť kočíka je jeho dôležitou vlastnosťou. V zásade vám hovorí, koľko môže vaše dieťa vážiť, aby ho kočík uniesol. Ale pozor, nemá to žiadnu spojitosť s priestrannosťou kočíka, len s odolnosťou konštrukcie. Hlboké kočíky majú väčšinou nosnosť výrazne vyššiu, než koľko bude vaše bábätko vážiť. Pri športovom kočíku už sa ale oplatí tento parameter sledovať. Bežná býva nosnosť do 15 kilogramov, výnimočne sa môžete dostať aj na 20 a viac kilogramov. V praxi to znamená, že dieťa môžete v kočíku voziť do troch až štyroch rokov, kedy už vie chodiť samo. Naše odporúčanie je také, aby ste ideálne vyberali kočík s čo najvyššou nosnosťou. Rast dieťaťa nikdy presne neodhadnete, takže je lepšie nechávať si nejakú rezervu. Nosnosť kočíka zadaná od výrobcu je samozrejme trošku poddimenzovaná, takže drobné prekročenie maximálnej nosnosti by nemalo vadiť, aj tak sa ale odporúča to nerobiť.

Počet a typ koliesok je pre pohodlie dieťaťa dôležitý

Pre jazdu s kočíkom, vaše pohodlie aj komfort vášho dieťatka, je dôležitý systém kolies. Dovoľte nám opäť pripomenúť, že je potrebné sa zamyslieť a zohľadniť vaše vlastné zvyky. Chystáte sa jazdiť s kočíkom po meste (teda po dláždených alebo asfaltových cestách)? Potom si kúpte kočík s plastovými kolieskami. Pravdaže, do prírody alebo do parku sa oveľa viac hodia terénne kolieska, ktoré sú veľmi odolné. Môžete využiť aj nafukovacie (ktoré lepšie tlmia otrasy), ale pri tých je riziko prepichnutia. Podobné pravidlá platia ohľadom otáčania koliesok. Tam, kde býva hlavnou požiadavkou jednoduchá ovládateľnosť – napríklad v náročnejšom teréne, by ste mali voliť kolieska otočné o 360°. Inak voľte menší polomer otáčania do strany, vďaka ktorému vám kočík nebude z rovnej cesty tak ľahko uhýbať.

Pre komfortnú jazdu je veľmi dôležité pruženie kolies. To je pri kočíkoch rôzne. Hlboké kočíky pružia dobre, pretože v nich vozíte maličké bábätká, a tie sú na veľké otrasy citlivé. Navyše ich ľahšie pokolíšete. Podobne odpružené sú športové kočíky, pretože sú určené do terénu. Oveľa horšie je to v prípade kombinovaných kočíkov – tam je pruženie len minimálne a pre dieťa to nie je úplne pohodlné. Navyše ho len ťažko pohojdáte. Poslednou dôležitou vecou, ktorá súvisí s kolesami kočíka, je ich počet. Nie je to až natoľko rozhodujúce, ale dáva to určitú predstavu o stabilite. Odporúčame ešte v obchode si kočík vyskúšať, pretože hoci vám každý fyzik povie, že najväčšiu  stabilitu má vozík s troma kolesami, nemusí to pri  kočíku platiť úplne stopercentne. Ak vášho potomka posadíte do málo stabilnej trojkolky príliš dozadu, môže sa kočík preklopiť. Z tohto pohľadu sú lepšie štvorkolesové kočíky.

Hmotnosť kočíka začne byť dôležitá hneď pri prvej prechádzke

Tu je potrebná trocha rozmýšľania a plánovania. Hmotnosť kočíka pri bežnom chodení príliš nepocítite. Ale vo chvíli, keď budete vynášať kočík po schodoch, nastupovať do MHD alebo ho nakladať do auta, uvidíte, ako výhodné je mať ľahký kočík. Počítate s niečím takým? Potom je lepšie zaobstarať si ľahší kočík. Jeho hmotnosť by sa mala pohybovať pod 8 kilogramov. Naopak, ak vám nič také nehrozí, nemusíte sa báť zaobstarať pevnejší kočík, ktorého hmotnosť môže prekročiť až 15 kilogramov. Inak sa ale priemer pohybuje zhruba medzi 10 až 13 kilogramami, čo je prijateľné.

Moderný-kočík

Chcete vziať dieťatko na výlet? Voľte skladný kočík…

Ak počítate s tým, že budete so sebou brať kočík na výlety, mali by ste uvažovať trochu dopredu. Do auta sa totiž kočík málokedy vojde. Skontrolovať, či ide kočík zložiť,by ste mali vždy. Potom by ste ho mali zmerať a porovnať si zložený kočík s tým, koľko priestoru v kufri auta máte. A až potom by ste sa mali pre nejaký kočík rozhodnúť. Navyše nie je na škodu sa pozrieť, aké zložité skladanie kočíka je. Ideálne, ak ho rozložíte aj zložíte jednou rukou. Potom máte totiž istotu, že sa vám ho podarí zložiť aj vo chvíli, keď okolo vás bude poskakovať vaša ratolesť.

Autosedačka súčasťou kočíka? Skvelé!

So skladaním a rozkladaním kočíka súvisí do istej miery tiež možnosť využiť kočík ako autosedačku. Nie je problém kúpiť si oba tieto predmety zvlášť, ale svoje čaro má aj sedačka spojená s kočíkom do jedného setu. To zistíte najmä pri krátkych cestách k doktorovi alebo na nákup. Keď už nič iné, nemusíte dieťa pri prekladaní z kočíka do auta a opačne budiť. Ak už s bábätkom máte skúsenosť, napríklad ako teta alebo ako súrodenec, iste viete, aká výhoda to je. Navyše pri autosedačke máte istotu, že z nej vaše dieťa určite nevypadne – na to je totiž stavaná a presne to má v aute zabezpečiť. Bežná je možnosť nasadenia autosedačky na podvozok pri kočíkoch kombinovaných (pri takzvanej trojkombinácii je súčasťou balenia, pri dvojkombinácii je nutné autosedačku dokúpiť), klasické športové kočíky túto možnosť väčšinou neponúkajú.

Materiál a farba kočíka – aby to dobre vyzeralo…

Materiál a farbu kočíka môžete asi nechať až na koniec. Na kvalitu kočíka a bezpečie alebo pohodlie dieťaťa to nemá vplyv, je to čisto estetická záležitosť. Čo sa týka farby, odtieňov máte na výber desiatky. Ak si  nebudete chcieť zaobstarať nejaký neutrálny, kde na pohlaví potomka nezáleží, radíme sa pridržať klasiky a neexperimentovať.Červený pre dievčatko, modrý pre chlapčeka. Tým sa nič nepokazí a vyzerá to vkusne. Čo sa týka materiálu, tým najlepším je asi Spylon. Jeho veľkou prednosťou totiž je, že si aj na slnku drží pôvodný odtieň a nebledne. Poprípade je ešte dobrý polypropylén, ale ten už farbu tak dobre nedrží. Určite sa vyvarujte najrôznejších materiálov na báze kože. Tie sú časté najmä u retro kočíkov, ale nie sú dobré. Keď na ne bude svietiť slniečko, rozpália sa a držia teplo, čo deťom nerobí dobre. Na záver nám dovoľte drobný tip. Je výhodou, keď je kočík v miestach, kde bude mať dieťa topánky alebo kde sa bude držať, pogumovaný. Miesta sa budú ľahšie umývať a nebudú toľko namáhané.

Retro-kočík

Praktický detský kočík disponuje najrôznejšími vychytávkami

Človek by povedal, že na takej jednoduchej veci, ako je detský kočík, nie je čo vylepšovať. Je to pravda, veľa vychytávok je už dávno známych. Avšak, keď si prejdete dnešnú ponuku kočíkov, všimnete si, že celý rad kočíkov týmito vylepšeniami nedisponuje. Určite je teda dobré tieto úpravy poznať, aby ste si mohli povedať, čo chcete, aby kočík mal. Od otočnej sedačky až po nánožník. Skúsme si teda prejsť, čo sa vám v kočíku určite oplatí mať.

Otočná sedačka kočíka

Pre vaše dieťa je určite dobré, keď sa dá sedačka otáčať. Je potrebné si uvedomiť, že dieťa je na vás veľmi úzko fixované, takže určite bude oveľa spokojnejšie, keď na vás uvidí, navyše je to aj praktické. V chladnom počasí alebo vetre potom možno zabrániť tomu, aby dieťaťu slzili oči. Jednoducho ho otočíte smerom k sebe a je po starostiach.

Nánožník

Návlek, ktorý ľahko pripnete na kočík, a s ktorého pomocou ochránite dieťa pred chladom a nepríjemným počasím. Väčšinou je teplý a dieťa do neho zabalíte tak, aby mu bolo príjemne, aj keď je vonku sychravo. Využíva sa v hlbokých aj v športových kočíkoch. Väčšinou ale nebýva súčasťou vybavenia kočíka, takže je potrebné si ho dokúpiť. Každopádne sa určite nesnažte zaobísť bez neho, potom by hrozilo, že  vám dieťa prechladne. A to nechcete, nie?

Polohovateľná opierka chrbta a nôh

Pri deťoch je veľmi dôležité, aby správne sedeli. Keďže sa ich telo ešte len vyvíja, nemali by si hneď od malička kriviť chrbát. Pokiaľ sa teda  opierka chrbta a nôh nastaviť, je to ideálne. Rovnako bude určite pre dieťa príjemné, keď mu na spanie sedačku kočíka sklopíte. Bude sa mu lepšie spať.

Nastaviteľná rukoväť

Tu ide zase čisto o vaše pohodlie. Ak viete, že budete kočík voziť len vy, je to v poriadku. Ale ak sa budete striedať s manželom, babičkami a deduškami, a každý z vás je inak vysoký, mala by byť rukoväť kočíka nastaviteľná, aby zodpovedala výške každého z vás a prechádzkas bábätkom vám bola pohodlná.

Nákupný košík a taška

Súčasťou drvivej väčšiny dnešných kočíkov bývajú aj tašky na rukoväť a košík medzi kolieskami. To oceníte, či už idete na nákup alebo na výlet. Dajú sa tam totiž dať plienky, všetky potreby na prebaľovanie, ale aj pitie a desiata. Pri ceste na nákup tam zase môžete uložiť menšie a ľahšie potraviny. To sa oplatí, pretože pri tlačení kočíka už by ste na tašku s nákupom nemali voľnú ruku. Takto všetko uložíte do tašky alebo do košíka a máte po starostiach.

Príslušenstvo na dokúpenie

Ku kočíkom sa tiež úplne bežne dá nakúpiť príslušenstvo. Medzi to základné patrí pláštenka a moskytiéra. Ide o clonu, ktorá chráni dieťa pred dažďom, respektíve pred dotieravým hmyzom. Rovnako sa dajú dokúpiť aj tašky na rukoväťtácky alebo držiaky na pitie. Dnešná doba je v tejto veci veľmi pokroková, takže ak nemusíte nutne šetriť každé euro, odporúčame zájsť do obchodu a pozrieť sa, čo všetko sa dá ku kočíku dokúpiť.

Dieťa v-kočíku

Detské kočíky – v akých cenových reláciách sa pohybujú?

Čo sa týka cien, pri tomto type tovaru nijako zvlášť nevypovedajú o kvalite. Ak si odmyslíme pár skutočne nekvalitných výrobkov (pre ktoré je v češtine pekné slovo „šmejd“), predávaných za niekoľko eur, zistíme, že jednotlivé typy kočíkov zoženiete v zhruba rovnakých cenových reláciách.

 • Hlboké kočíky – patria medzi tie lacnejšie. Cenovo sa pohybujú od sto až dvesto eur nahor. Kúpite ich do štyristo eur, drahšie do osemsto eur, ale je to možno už zbytočne veľa, ak uvážime, že takýto kočík slúži len asi pol až trištvrte roka. Výhodou je, že akonáhle doslúži, ľahko ho predáte.
 • Športové kočíky – pohybujú sa zhruba v rovnakých cenových reláciách (od sto až dvesto eur do nejakých osemsto eur), ale na rozdiel od tých hlbokých v tejto kategórii zoženiete aj skutočne luxusné modely, ktorých cena môže dosiahnuť až 1 000 eur! To sa nám zdá už zbytočné – dobrý športový kočík zoženiete aj do štyristo eur.
 • Golfové kočíky – odľahčená verzia športových, sú jednoduchšie a tiež lacnejšie. Postačí vám na ne tiež štyridsať, sedemdesiatpäť až sto eur v prípade tých lepších modelov. Ale my ich príliš neodporúčame – je to lacná alternatíva, ale dieťatko nebude mať také pohodlie ako v klasickom športovom.
 • Kombinované kočíky – asi najobľúbenejší typ. Keďže v sebe kombinujú športový a hlboký kočík, sú zákonite tiež drahšie ako obe tieto kategórie. Ceny tých lacnejších sa pohybujú medzi dvesto a štyristo eurami, nezriedka sa ale stretnete aj s kombinovaným kočíkom, ktorý stojí napríklad šesťsto, osemsto eur! To je veľa, ale ak uvážime, že je to investícia na tri až štyri roky, nie je to zase také zlé.
 • Súrodenecké kočíky – sú cenovo porovnateľné s kombinovanými. Niektoré zoženiete v cenových reláciách okolo dvesto, tristo eur, luxusné kusy potom stoja okolo štyristo eur. Stále je to ale lacnejšie, než keby ste museli kúpiť dva kočíky naraz. Len myslite na to, že takýto kočík už nepredáte tak ľahko, ako napríklad klasický hlboký.

 

Konečný verdikt

Čo by ste si z nášho článku mali odniesť? Poďme si to celé ešte raz zopakovať. Kategórie  kočíkov sú dané veľkosťou dieťaťa a jeho vekom. Výber sa vám teda týmto spôsobom výrazne zúži. Ešte než sa pustíte do samotného výberu, skúste si sadnúťa premyslieť základné otázky – kde bývate a ako sa domov s kočíkom dostanete? Po schodochVoľte skôr ľahší kočík. Chcete ho voziť autom? Potom sa musí dobre skladať, aby ho šlo čo najviac zmenšiť. A obdobným spôsobom uvažujte aj o mieste, kde bývate, o svojich zvyklostiach a o využití, aké  kočík bude mať. Na základe toho sa pokúste vybrať taký model, ktorý bude vášmu dieťatku najpríjemnejší, a v ktorom sa bude cítiť dobre. Musí byť určite bezpečný, s dobrými brzdami. Ideálne, keď bude dostatočne odpružený, bude mať veľké kolieska, odolnú konštrukciu a bude možné napríklad otočiť sedačku tak, aby na dieťa nefúkalo. Výhodou je, napríklad, moskytiéra. Až na záver riešte, ako kočík vyzerá, z akého je materiálu, a aký pohodlný je pre vás. Na prvom mieste je komfort dieťaťa. Až v tejto chvíli, keď máte predstavu, ako by mal kočík vyzerať, si prejdite ponuku jednotlivých výrobcov (ideálne tých osvedčených). Zamerajte sa predovšetkým na kvalitu prístroja a bezpečnosť svojho potomka, zvyšok sú detaily.Tie riešte až posledné, napríklad cenu. Ak vám kočík vyhovuje, nebojte sa do neho investovať – je to investícia do vášho dieťaťa a tam človek šetriť jednoducho nemá. Tak čo, vybrali ste? Chápeme, že to nie je úplne jednoduché, ale veríme, že teraz už to pre vás nie je problém.

Letné deti vs. zimné deti

Hoci to môže niekomu znieť trochu komicky, medzi mamičkami sa za dlhé roky vžilo označenie „letné deti“ a „zimné deti“, podľa toho, kedy ich ratolesti prišli na svet. Vzhľadom k rýchlemu vývoju detí sú veľmi rozdielne aj použité kočíky. Takzvané zimné deti potrebujú nutne hlboký kočík, aby ste ich mohli uložiť do teplého fusaku, v ňom do kočíka a voziť ich na prechádzky aj v mrazoch, bez toho, aby im bola zima a prechladli. Na jar potom príde vhodný čas na to, aby ste im kúpili kočík športovýNaopak, deti narodené v lete to majú jednoduchšie. Nie je to síce úplne ideálne, ale ak potrebujete šetriť, vystačíte si len s vhodne zvoleným športovým kočíkom, ktorý je dostatočne hlboký na to, aby si do neho mohlo ľahnúť aj malé bábätko. Akonáhle potom dieťa odrastie, používate už športový kočík klasicky.

Čo s kočíkom pre súrodencov? Vedľa seba alebo za seba?

Súrodenecké kočíky sme tu už načrtli, ale keďže článok im nebol primárne určený, dovoľte nám všetko potrebné dopovedať na tomto mieste. Zásadne sa totiž líšia spôsobom uloženia. Buď môžete deti usadiť za seba do dvoch sedačiek (v podstate ako do vláčika) alebo vedľa seba. Oba spôsoby majú svoje pre a proti:

 • Usadenie vedľa seba je vhodné pre dvojičky – tie sa navzájom nebudú hnevať, navyše majú často tendenciu správať sa podobne, takže ich budete mať obe pod dohľadom. Problémy môžu nastať pri nastupovaní do MHD alebo pri ceste po užšom chodníku, pretože toto usporiadanie je priestorovo náročné.
 • Usadenie detí za sebou odporúčame, ak je jedno z nich staršie. Keby sedelo vedľa mladšieho, mohlo by mladšieho súrodenca provokovať. Navyše takto máte istotu, že vždy prejdete dverami, alebo že nebudete na chodníku či na prechode zavadzať. Sedačky takého kočíka potom môžete využiť ako dve autosedačky, ak idete,napríklad, na výlet. Problémy ale nastávajú s ovládateľnosťou. Kočík je výrazne dlhší, než ten klasický, takže sa s ním výrazne horšie zatáča a pri manipulácii je ťažší.

Snáď sme vám o kočíkoch povedali všetko, čo môžete potrebovať. Pokúsili sme sa vás naviesť na správnu vlnu a dať vám maximum rád a tipov, čo je potrebné sledovať  a dodržať. Na záver už nám dovoľte iba popriať, aby vaše dieťa rástlo ako z vody a bolo zdravé, to je hlavné.

  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  pridať komentár